MOR Endüstriyel Elektronik

Zorlu Deniz Ortamı

   Deniz ortamı çetin ve zordur, yaşantısı da bir o kadar meşakkatli ve Gemi ve Yatlar için Kamera Sistemleri bunu kolaylaştırabilir. İlk çağlardan günümüze denizciliğin gelişmesi her ne kadar ekonomik ve jeopolitik sebeplerden dolayı olsa bile bu gelişme de denizin insanoğlunu ıslah edici zor ve çetin koşullarıda önemli bir rol oynamıştır. İçinde yaşadığımız dünyamızın yüzde 80’i sularla kaplıdır, bu alanın da yüzde 97’sini denizler oluşturmaktadır ve bu denizlerin derinlikleride zorlu deniz koşullarına dayanamamış bir çok denizciye ebedi mekan olmuş batıklar ile doludur. 

  Pusulanın keşfi denizcilikte kullanılması ile birlikte denizcilik ve buna bağlı teknolojilerde önemli bir mihenk taşı olmuştur. Bu eşsiz serüven günümüze kadar gelerek insanoğlunun hayal gücü ile birlikte seyirine hızla devam etmektedir. Denizciliğin bu zorlayıcı ortamı gemilerin yapılarından kullanılan ekipmanlara kadar bir çok konuda deniz ortamı için üretilmiş ekipmanların bu zorlu, aşındırıcı, yıpratıcı koşullarına maksimum seviyede dayanacak şekilde tasarlanır ve üretilirler.

Gemilerde Kamera Sistemleri

Genel Olarak

  Gelişen teknoloji ve artan güvenlik gereksinimleri CCTV kamera sistemlerini önce hayatımıza
sonra endüstrinin bir çok alanında kullanıma sokmuştur. Evimizin kapısından çalıştığımız ofise,
fabrikalardan şehirlerin önemli noktalarına, limanlara ve daha pek çok alanda gerek güvenlik
gerekse gözetleme ve denetim için kullanılmaktadır. Özellikle son onlu yıllar içerisinde artan korsan faaliyetleri nedeniyle, öncesinde güvenlik ve gözetleme ihtiyaçları, kontrol edebilirlik gereksinimleri nedeniyle CCTV kamera sistemleri hemen hemen bütün deniz taşıtlarında kullanılmaya başlanmış, ihtiyaç ve kuralların belirlenmesi ile birlikte bir çok gemi türünde isterler dahilinde standart hale gelmiştir. (Bkz. IMO)

Kamera Çeşitleri

Yaygın olarak üretilen CCTV Kameraları genellikle karasal ortamlar için dizayn edilmişlerdir. Dome kameralar, Bullet kameralar, Box Kameralar, PTZ Kameralar, Speed Dome Kameralar, Fish Eye Kameralar, Panoramik Kameralar, Endoskopik Kameralar gibi. Bu kameraların çevresel ortamlara dayanımları için IP derecesi genellikle IP65 ile IP67 arasında değişmektedir. Özel ve zorlu koşullar gerektiren uygulamalar için yüksek IP derecesinde harici muhafazalara ihtiyaç duyarlar. Yeni dizayn kameralar amaca yönelik tümleşik bir yapıda de olabilirler. Gemi ve Yatlar için Kamera Sistemleri de aynıdır diyebiliriz. Örneğin Sualtı kameraları, çalışma şartları suyun altında olduğu için yüksek IP derecesi olan IP68 bir muhafazaya sahip olması gerekmektedir. Bu sebeple amaca yönelik kameralar da mevcuttur. Yukarıda saydığımız kamera çeşitlerine ilave olarak Sualtı Kameraları, Patlamaya dayanıklı Ex-Proof Kameralar, Anti-Korozyon KameralarHazardous Area Kameralardır. (Patlama riski olan bölgelerde çalışabilir, ATEX) 

Gövde Yapıları

Her şeyden önce ve belki de aşikardır, ancak inanılmaz güvenilirliğe sahip kamera istasyonlarına sahip olmak son derece önemlidir. AISI 316L paslanmaz çelikten imal edilmiş, pasifleştirilmiş ve elektro-parlatılmış muhafaza üniteleri, kameraları hava, su, paslanma ve korozyona karşı tamamen geçirmez hale getirerek mükemmel hava koruması ve artırılmış güvenilirlik sunar. AISI 316L paslanmaz çelikten imal edilmiş, pasifleştirilmiş ve elektro-parlatılmış muhafaza üniteleri, kameraları hava, su, paslanma ve korozyona karşı tamamen geçirmez hale getirir.

   Bazen gemiler de tamamen teknopolimerden yapılmış kameralar kullanır, bu da yüksek darbe direncini ve dış hava şartlarına karşı üstün koruma sağlar. Kamera camını her zaman temiz tutmak bir diğer önemli özelliktir ve bakım ihtiyacını büyük ölçüde azaltan bir silecek / yıkama sistemi aracılığıyla yapılabilir. PTZ kameralar söz konusu olduğunda, en iyi seçenek harika bir pan ve tilt hızıdır.

  Kameralar için çalışma sıcaklığı aralığı nedir? Deniz her yerdedir ve bu nedenle gemiler Arktik Okyanusu’ndan Akdeniz’e, Pasifik okyanusundan Hint denizine kadar her yere gider, bu nedenle geniş bir sıcaklık aralığında tam olarak çalışır durumda olması gereken kameralara ihtiyacımız var. -40 ° C ila + 65 ° C hemen hemen tüm alanları kapsar.

  Analog veya IP Kameralar? Aslında, özellikle görüntü gecikmesinden kaçınmanın önemli olduğu yerleştirme gibi uygulamalar için her iki seçenek de kullanılabilir (bir ağ üzerinden veri iletişiminin doğal gecikmesi nedeniyle IP kameralarında olabileceği gibi).

 

Nerelerde ve Ne İçin Kullanılır?

Nerelerde Kullanılmalı

 Gemi ve Yatlar için Kamera Sistemleri  çalışacakları bölgeler itibari ile yukarıda bahsettiğimiz kameraların hepsi yatlarda, yolcu gemilerinde, LNG Tankerlerinde, Kimyasal Tankerlerde, Konteyner, Kargo vb. Gemilerde, Römorkörler, Araştırma Gemileri, Arama Kurtarma, Ambulans Hizmet botları, Petrol platformları ve Askeri gemilerde kullanılmaktadır.

Amacı

Kamera istasyonları için en önemli uygulamalardan biri “yerleştirme” sırasında. Demirleme, çeşitli kargo işlemleri gerçekleştirilirken bir geminin sabit veya yüzen bir cisimle (iskele, iskele, gemi, mavna, şamandıra vb.) Belirli bir yerde emniyete alınması veya hapsedilmesidir. Yanaşma, gemi iskeleye yanaştığında bağlama operasyonlarının son aşamasıdır. Bu çok hassas bir işlemdir ve kameralar, yanaşmanın kaza olmaksızın yapılmasını sağlamada çok faydalıdır. ‘Denize adam’, bir kişinin bir tekneden veya gemiden suya düştüğü bir acil durumdur ve bu işlem sırasında gün ya da gece.

Kamera istasyonları için bir diğer önemli uygulama da Denize Adam Düştü algılama sistemidir
(MOB). “Denize adam düştü”, bir kişinin bir tekneden veya bir gemiden suya düştüğü acil bir
durumdur. Denize adam düşme olayları, gündüz veya gece, her türlü hava ve deniz koşulunda ve denizden birkaç on fit yükseklikten 180 fitin üzerine kadar neredeyse her yerden meydana gelebilir.

Bu olaylar meydana geldiğinde, önemli verilerin anında erişilebilir olması çok önemlidir. Oluş
zamanı, gemideki konumu ve denizdeki konumu dahil olmak üzere olayın doğru şekilde
doğrulanması kritik öneme sahiptir. Proaktif bir tespit sistemi, denize adam düştü olaylarını derhal ve doğru bir şekilde tespit etmeli ve müdahale personeline hızlı, eyleme geçirilebilir veriler sağlamalıdır. Tipik bir denize adam düştü algılama sistemi, bir MOB olayını 1 saniyenin altında bildirebilir.

 

Sonuç Olarak

Bir gemideki Video yönetim sistemi ayrıca makine dairesini her zaman izleyebilir ve rıhtım, makine ve istiflenmiş ekipman üzerinde çalışan kişilerin iyi bir görüntüsünü sağlayabilir. Ancak bir kamera istasyonunun doğadaki en agresif ortamlardan birinde çalışması gereken en önemli özellikler nelerdir?

Tüm bu gemiler ve deniz taşıtları için gemilerin, yükün ve mürettebatın korunması seyir esnasında bir önceliktir, bu nedenle CCTV Kamera teknolojisinin benimsenmesi güvenlik ve emniyet açısından önemli bir rol oynamaktadır. İnsan hatası düzenli olarak gemi kazalarında önemli bir faktör olarak biliniyor ve bundan kaçınmanın bir yolu da denizcilere her türlü hava ve deniz koşulunda güvenilir ve kullanım kolaylığı sağlayan CCTV Kamera teknolojisi ile etkin görüş ve manevra kabiliyeti sağlamak temel amaçtır.

Yeni inşa gemilerde teknoloji ve otomasyon sistemlerinin gelişimiyle gemilerde mürettebat
personelinin sayısının azalması nedeniyle onların güvenliği, etkin denetim ve gözetimi daha da
önemli hale getiriyor. Bu, özellikle vinç alanı, geçiş yolları, dümen donanımı odaları, makine
daireleri vb. Gibi izole edilmiş ve tehlikeli alanların sürekli gözetimi ile gerçekleştirilebilir.

CCTV kameralar, süresi veya olası sızıntılar gibi tüm ayrıntılarıyla yakıt ikmal sürecine tam bir
genel bakış sağlar. Kör noktaları veya izole edilmiş alanları, hassas alanları gizlemek veya bunlara erişmek için, kaçak yolcular tespit veya yetkisiz personeli denetlemek gibi çözümler sunar. CCTV kameralar, tüm önemli alanların etkin bir şekilde kontrol edilebilmesini sağlar. Ayrıca, çevredeki alanı gemide güvenli bir konumdan izleyen korsan saldırıları durumunda, durumun erken değerlendirilmesine, Etkin bir manevra için keskin görüşe olanak sağlar.

Gemilerde ve petrol platformlarında CCTV kameraları, hassas alanların kalıcı kontrolünü mümkün kılarak güvenliği son derece artırır. Duman oluşumu göstererek veya yanlış alarmın ilk göstergesini vererek potansiyel olarak tehlikeli bir durumun erken değerlendirilmesine izin verirler. Yangın veya arıza durumunda makinelere yönelik tehditler erken aşamada tespit edilerek daha fazla hasar önlenebilir.